Новини Житомира, Бердичіва, Коростеня, Новоград-Волинського та Малина || Новости Житомира, Бердичева, Коростеня, Новоград-Волынского и Малина

“Я хочу працювати”: де та як заробити підліткам


Photo by Christian Dubovan on Unsplash


ДОСВІД

Сучасні діти надто швидко дорослішають, і водночас прагнуть незалежності та самостійності. Літо — чудова нагода для підлітків знайти роботу й заробити власні гроші.

За соціальними дослідженнями, 70 % старшокласників хотіли б попрацювати влітку, щоб заробити грошей на свої потреби. Так, 80 % батьків підтримують ініціативу своїх дітей.

За словами шкільного психолога Тетяни Ткачук, діти найчастіше прагнуть самі себе забезпечувати, щоб показати батькам готовність до дорослого життя. Також бажання працювати має ще кілька причин: дитина хоче здійснити заповітну мрію або купити якусь річ, закріпити теоретичні знання на практиці або заробити на відпочинок.  

Фахівчиня стверджує, що ранній підробіток розвиває у підлітків впевненість, стресостійкість та здатність вирішувати важкі завдання. А ще ваша дитина почне цінувати зароблені гроші та надалі не витрачатиме їх необдумано.

З чого почати пошук роботи?

Якщо батьки не проти, а дитина справді готова працювати, тоді перший крок — обрати вид роботи.

У Новограді для школярів є декілька найпоширеніших варіантів: промоутер, продавець або його помічник, офіціант, прибиральник або розклеювач оголошень. За таку роботу підліток може отримати від 25 до 300 гривень на день.  

Популярні вакансії та скільки за них платять

Промоутер: необхідно бути комунікабельним, мати швидку реакцію та  ерудицію, щоб підтримувати бесіду.

Заробіток: від 30 до 60 гривень за годину. 

Оператор call-центру: для цієї роботи не потрібна особлива кваліфікація. Досить мати чітке мовлення, бажання спілкуватися з людьми та вміння грамотно висловлювати свої думки. Іноді може знадобитися висока швидкість друку або відмінне знання ПК. 

Заробіток: від 30 грн за годину. 

Продавець: для цієї роботи вимог менше — знання математики, гарна пам'ять для швидкого запам'ятовування асортименту магазину/кіоску/розкладки. 

Заробіток: від 35 грн за годину. 

Бебісітер: останнім часом серед старшокласників став популярним підробіток бебісітерів, тобто "нянею на годину". Як показує практика, охочіше беруть на таку роботу дівчат-старшокласниць.

Заробіток: від 20 грн за годину. 

Кур'єр: від нього потрібно менше особистих якостей, хіба що пунктуальність і відповідальність. Треба знати вулиці міста або мати карту в смартфоні. Кур'єрами воліють наймати юнаків, оскільки хлопці краще орієнтуються на місцевості. 

Заробіток: від 50 грн за годину (якщо робота погодинна, то гроші платять за кількість виїздів, якщо стаціонарна — обумовлену суму видають цілком. Проїзд — коштом компанії).  

Робота в інтернеті: може бути різноманітною — від модератора сайту до складача текстів. Потрібно мати вільний доступ в інтернет і навички роботи з ПК. Дуже часто в інтернеті орудують шахраї, які використовують результати праці, не оплачуючи її. Важливо не стати їх жертвою, а значить, перевіряти будь-яку інформацію і не вестися на оголошення, які вимагають внести "попередній внесок".

Заробіток: від 50 до 500 гривень (залежить від складності роботи).

Розклеювач оголошень: особливих навичок ця робота не вимагає, плюсом є вільний графік. Потрібно відзначити і той факт, що працювати необхідно за будь-яких погодних умов, багато пересуватися містом, бути рухливим і активним. 

Заробіток: від 30 грн за годину.

Прибиральник: для цієї роботи не потрібен досвід. Основна вимога — акуратність і відповідальність. Відмінний варіант для тих, хто не відчуває радості від тривалого спілкування з людьми. 

Заробіток: від 40 грн за годину.

Офіціант: головне, на чому акцентують увагу експерти, – офіціанти не мають бути безликими машинами для запису замовлення та пересувними механізмами для перенесення тарілок. Треба бути уважним, ввічливим,  тактовним, швидким, мати гарну пам'ять.

Заробіток: від 100-150 гривень за день.

Де шукати вакансії: на сайтах оголошень OLX, Work.ua, Rabota.ua або слідкувати за оголошеннями, які роботодавці часто розклеюють на дверях магазинів, ресторанів, офісів та зупинках, ще варіант — газети й журнали.

Інформація для батьків неповнолітніх

Згідно з законодавством вік, за яким вашу дитину можуть прийняти на роботу, — від 16 років. Однак діти, що досягли 15 років, за згодою одного з батьків чи особи, яка має такі ж права, теж можуть працювати.

Також законодавство дозволяє приймати на роботу дітей віком від 14 років, за умови дозволу батьків, та виконувати легку роботу, що не завдасть шкоди здоров'ю. 

Роботодавці зобов'язані вести облік працівників, які не досягли 18-річного віку, із зазначеними датами народження. 

Неповнолітні працівники не мають права виконувати:

  • важку роботу зі шкідливими та небезпечними умовами праці, роботу в нічний час, у вихідні дні, підземні роботи (ст. 190, 192 КЗпП);
  • підйом чи переміщення предметів, маса яких перевищує граничні норми ваги (наказ Міністерства охорони здоров’я України "Про затвердження граничних норм підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми" від 22.03.1996 № 59).

Зокрема до роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускають підлітків старше 15 років, які не мають медичних протипоказань, що засвідчують фахівці лікарським свідоцтвом. Роботодавець мусить забезпечити періодичний медогляд для неповнолітніх працівників.

Тривалість робочого часу не має перевищувати 24 години на тиждень для підлітків 14–15 років та 36 годин — для підлітків 16–17 років.

Звільнення працівників молодше 18 років

Щоб звільнити підлітка, роботодавцеві потрібно мати згоду районної чи міської служби у справах дітей.

Відпустка

Щорічна відпустка для неповнолітніх — 31 календарний день. Однак це зовсім не означає, що ваша дитина може в будь-який момент вимагати від роботодавця відпустки. Закон передбачає складання графіку відпусток, згідно з яким усі працівники мають повідомити керівництво заздалегідь.

Розірвання трудового договору

Батьки та піклувальники підлітків мають право вимагати у роботодавця розірвати трудовий договір, і строковий також, якщо його продовження загрожує здоров'ю неповнолітнього або порушує його права.

Інформація про відпустку, розірвання договору, звільнення неповнолітніх працівників базується на даних спільноти кадровиків і спеціалістів роботи з персоналом "HR LIGA".

 

Джерело: novograd.city