Новини Житомира, Бердичіва, Коростеня, Новоград-Волинського та Малина || Новости Житомира, Бердичева, Коростеня, Новоград-Волынского и Малина

Бюджет участі – без участі?


БЮДЖЕТ УЧАСТІ

У 2018 році проєкт "Бюджет участі" робився майже наосліп. Ні ініціатори, ні жителі міста не розуміли, що ж то за дивина така – 100 000 гривень на мрію. Звучало і правда майже космічно, адже в нашій державі за все, що дають, доводиться дорого платити. Особливо коли залучені державні органи управління.

Проте ця машина стартувала, і як це часто буває на перегонах "Формули 1" – красивий болід успішно маневрував на крутих поворотах. У результаті, на 6 серпня 2019 року вже реалізували чотири проєкти із п’яти переможців: дитячий майданчик "Мультяшки" в центральному парку, Арка пам’яті героям Небесної сотні і загиблим внаслідок АТО (церква), мультимедіа бібліотека в ліцеї № 4, притулок для бездомних тварин. Останній проєкт (дитячий майданчик на вулиці Рокосовського) в процесі реалізації і не виконаний лише через бюрократичну тяганину з питанням землі, що, сподіваємося, вирішиться на прийдешній сесії у вересні.

На 6 серпня, окрім здобутків того року, можна констатувати ще один факт: болід цього року зупинився на старті. Одна заявка за три місяці прийому – це проблема, яку обговорювали в залі для пресконференцій Будинку рад. Ініціатор запровадження проєкту "Бюджет участі" в Новограді-Волинському Тетяна Дроздюк позачергово зібрала авторів заявок та причетних до реалізації ініціативи торік. Ситуація загострена ще й тим фактом, що якщо до кінця серпня згідно із затвердженим планом БУ заявок не буде більш як п'ять, він не може бути реалізований в принципі. Заплановані 500 тисяч підуть на інші потреби міста, а ідеї так і лишаться "написаними в стіл".

Тетяна повідомила присутнім:

– Торік, незважаючи на той факт, що ніхто не розумів, як працюватиме система "п’ять по сто", новоград-волинці з великим ентузіазмом подавали свої ідеї у рамках нової ініціативи. Цьогоріч з огляду на те, що люди побачили реальність та прозорість цього крутого інструменту – вони мовчать. Висновок: або жителі вже зовсім розгубили ентузіазм, або БУ більше не потрібен місту. Щоб це з’ясувати, потрібно було запитати безпосередньо у носіїв ідей. Тому я обдзвонила усіх авторів тогорічних заявок, які не виграли. Усі без винятку автори згодні оновити свої кошториси і податися на БУ знову. Вони просто не знали, що проєкт знову працює.

Проблема зупинки усього процесу в елементарному – недостатній медійній підтримці, яка мала б нести інформацію, що всі домовленості в силі. ЗМІ – це справді четверта влада в цій країні. І якщо перші три гілки схвально кивають у бік виділення бюджетних коштів для нестандартних ідей, то саме медійники відтепер мають погодити свою участь. А щоб щось піарити, треба розуміти що. А з однією заявкою, погодьтеся, справи кепські.

Голова робочої групи БУ Сергій Хапчук погодився, що до кінця серпня усі сили мають бути акумульовані у питанні пропаганди участі в розбудові міста власними ідеями:

– Ми з самого початку позиціонували роботу з БУ як максимально демократичну. А, як відомо, демократія мусить базуватися на бажанні народу щось робити чи не робити. Саме тому сьогодні час запитати у людей, чого ж вони хочуть насправді.

Автори тогорічних проєктів висловили свої думки щодо покращення процедури оформлення заявок, процесу голосування, підтримки окремих ідей. Марина Синельникова, авторка ідеї «Сонячного дерева» повідомила про те, що подаватиме цьогоріч нову ініціативу, і підтримала думку щодо проведення голосування в електронний формат. Тимур Абубакаров, активіст, який з дружиною подавався торік та оформлює ідею сьогодні, запропонував «сортувати» ідеї за розміром і призначенням, що взяли до відома члени робочої групи. Андрій Ломако дав поради щодо оформлення кошторисів. Олександра Радчук потішила тим, що її "Скейт-парк" також буде оформлений у вигляді повторної подачі знову.

Багато авторів, які б хотіли і могли податися, говорять про… небажання зв’язуватися з бюджетом і місцевою владою. Цього шила не сховаєш: в розмовах з громадянами неодноразово звучала фраза, що: "…краще знайду кошти у спонсорів, ніж потім матиму проблеми з владою…". Владі варто було б звернути увагу на те, що навіть протягнену руку до містян останні з готовністю відводять… Справа в жителях, чи, можливо, в підходах?

Сайт Novograd.City та газета "Лесин край" цього року знову максимально підтримають БУ, для цього ми створили окрему вкладку. Ми вже домовилися про щотижневе викладення новин про хід програми, підтримку авторів, висвітлення кожної ідеї в максимально широкому спектрі.

Болід поїхав. Для цього потрібно було зовсім трохи пального, якого має вистачити на заїзд 2019 року. Попри те, що демократія в суспільстві – це основа основ, людям усе-таки потрібні вказівники: як і куди рухатись. Дуже хочеться бачити від містян більше активності, більше підтримки для таких важливих процесів. Тоді і місто кращатиме, і ми разом з ним.

Текст: Яна Нагорнюк. Фото Інни Попової.

Джерело: novograd.city